Digitalisaation mahdollisuudet kiinnostavat järjestötoimijoita

22.8.2016

Kuva: Raimo Oksanen, TSL Opintokeskus
Kuva: Raimo Oksanen, TSL Opintokeskus

Opintokeskusten jäsenjärjestöilleen sekä omille työntekijöilleen järjestämä seminaari Ohjaaminen verkossa 17.8.2016 keräsi yhteensä 120 osallistujaa, joista 80 oli ilmoittautunut tilaisuuteen paikan päälle ja 40 seurasi tapahtumaa verkon välityksellä. Osallistujia oli yhteensä 67:stä eri organisaatiosta.

Kiinnostuksen laajuus kertoo siitä, että järjestöt haluavat elää ajassa ja mahdollistaa kansalaisosallistumisen myös diginatiiveille, jotka kokoontuvat, kampanjoivat ja luovat yhteisöjä somessa yhtä luontevasti kuin lähitapaamisissa.

 

Opetushallituksen hankerahalla käynnistetty Opintokeskusten jäsenjärjestöt muutoksessa -hanke on synnyttänyt yhteistyöryhmän jakamaan hyviä digitaalisen kouluttamisen ja osallistamisen käytäntöjä. Onnistuneiden kokeilujen tuloksia ja uusien ilmaisten välineiden mahdollisuuksia kartoittaa työryhmä:

 

Tuula                  Hyystinmäki    tuula.hyystinmaki@gmail.com

Sanna                 Hämäläinen     sanna.hamalainen@kansio.fi                            

Anna                  Latva-Pukkila  anna.latva-pukkila@kansalaisfoorumi.fi

Sikke                  Leinikki              sikke.leinikki@tjs-opintokeskus.fi

Marika               Ojala                   marika.ojala@tjs-opintokeskus.fi

Raimo                Oksanen           raimo.oksanen@tsl.fi               040 846 2608    Digiryhmän yhteyshenkilö

Susanna            Palkkimäki        susanna.palkkimaki@msl.fi  

Jarmo                 Siira                     jarmo.siira@ok-opintokeskus.fi

Meri                   Tennilä              meri.tennila@visili.fi

Mika                   Ukkonen          mika.ukkonen@tsl.fi

 

Työryhmän työn tulosta oli 17.8. seminaarin ohjelma, mutta myös lisää kokeiluja ja yhteistyötä on tekeillä. Seminaarin materiaaleihin voi käydä tutustumassa osoitteessa: https://padlet.com/mika_ukkonen/VOP